אבן ענבר

 

מהו ענבר?

אבן ענבר או אבן אמבר (תרגום פונטי מאנגלית), אינה אבן חן "קלאסית" במהותה. ההבדל בן אבן ענבר למרבית אבני החן האחרות הוא כי אבן אמבר אינה מינרל כי אם עשויה משרף של עצים. (אותו חומר כתום דביק שהעצים מפרישים מידי פעם)
העובדה כי אבן ענבר מקורה בשרף של עצים לא אמורה להוציא אתכם ליערות לחפש שרף.  העובדה היא כי אבן ענבר עוברת תהליך ארוך מאוד לפני שהיא מגיעה לתצורה המתאימה לשימוש כאבן חן. אבן ענבר נוצרת לאחר התאבנות ממושכת שנים במעבי האדמה תחת לחץ וטמפרטורות גבוהות.

אבני חן חצי יקרות | ענבר

ענבר | מבט מקרוב

בשלב הראשון אבן ענבר, בתצורתה הראשונית של שרף עצים עוברת תהליך הנקרא פלמור מולקולרי. בתהליך זה לחץ כבד וטמפרטורות גבוהות הנגרמים בשל שכבות משקעים הנאספים מעל השרף הופכים את השרף לחומר ששמו COPAL. למעשה מדובר בחומר שהקשיות שלו עומדת בין הדביקות והגמישות של השרף לבין הקשיחות של אבן ענבר. דהיינו מדובר בשרף שלא השלים את התהליך שהופך אותו לאבן אמבר.  חומר זה קיבל שם מיוחד מכיוון ששימש במהלך ההיסטוריה ובייחוד בתקופה הטרום-קולומביאנית כמעין קטורת פולחנית.

בשלב השני, לחץ נוסף מופעל וטמפרטורות גבוהות מאוד ממשיכות לחמם וכך נוצרת אבן אמבר.

השימוש העיקרי של אבני ענבר הינו כמובן בתעשיית התכשיטים. צבעיה היפים של אבן החן וקשיותה היחסית הופכות אותה למתאימה לשיבוץ בתכשיטים. ישנם שימושים נוספים באבן ענבר כדוגמת לצורך רקיחת בשמים וגם ברפואה ההוליסטית. שימוש מעניין במיוחד של אבני הענבר הוא שימוש מחקרי. אבני ענבר רבות התהוו כאשר חלקים של בעלי חיים, צמחים, עלים, פרחים וכדומה נשמרו בתוכם. עובדה זו מאפשרת לחוקרים להסיק מסקנות וללמוד יותר על ההיסטוריה הקדומה של העולם לפני עשרות רבות ומאות של מיליוני שנה.

אבני חן חצי יקרות | אמבר

ענבר בצבעים

סוגי ענבר

רוב רובן של אבני הענבר נחצבות באזור הים הבלטי. יש סוגים רבים של אבני חן ענבר בצבעים שונים, בהרכבים כימיים שונים ועם תכלילים והפרעות שונות. אם מסתכלים על זה מנקודת מבט מסחרית, נהוג לחלק אבני ענבר לפי הקטגוריות הבאות ובהתאם לרמת הטיפול השונה שעבר הענבר.

ענבר בלטי טבעי

אבן ענבר שלא עברה כל טיפול כימי או שינוי של תכונותיה הטבעיות.

ענבר בלטי שעבר שינוי

ענבר טבעי שמקורו בגוש חומר אחד שעבר טיפולי השבחה תחת תיפול בלחץ או טמפרטורות גבוהות. טיפולים אלה יכולים להשפיע על הצבע, השקיפות והצורה של אבן ענבר שעברה אותם.

ענבר בלטי מרכיבים שונים

אבן ענבר שעברה טיפולים תחת חום ולחץ גבוה שהופעלו על כמה חתיכות קטנות של אבני ענבר שונות.

ענבר בלטי מודבק

שתי חתיכות ומעלה של ענבר טבעי שעורבבו ביחד עם חומרים אחרים חסרי צבע אחרים המשמשים להדבקה.

מחיר אבן חן ענבר

מבחינת תמחור, ככל שהשקיפות של אבן ענבר גבוהה יותר והיא טבעית יותר כך לרוב היא תהיה יקרה יותר. צבע שקוף יותר וחי יותר יהיה יקר יותר. הבעיה היא שאין סטנדרט אחיד וקבוע לתמחור אבני ענבר ולעיתים קשה להעריך את מידת שוויה. אם אתם נתקלים בענבר יקר מאוד רצוי לנסות ולבדוק היטב את המקור אך לרוב ההוצאה היא לא מספיק גדולה בשביל לטרוח

3 comments

 1. דונטלה says:

  האם ידוע לכם איך מנקים תכשיטים מענבר?

  1. admin says:

   דונטלה שלום,
   טוב שאת מבררת כיצד מנקים ענבר מכיוון שזו אבן חן עדינה יחסית. היא שונה מרוב אבני החן מכיוון שהיא אורגניזם ולא מינרל ולכן היא בודאות רגישה יותר לחומרי ניקוי.
   כמו כן, ידוע כי פעמים רבות אבני החן האלה עוברות טיפולי השבחה ביניהם ציפוי בחומרים שיתנו להם ברק. כך שתיאורטית ייתכן שהענבר שלך היה מכוסה בשכבה שהתקלפה והברק נעלם ולכן נראה לך שהאבן לא נקייה.

   מה כן אפשר לעשות:
   1. להשתמש במים פושרים עם מעט סבון (לא סבון חזק במיוחד ועמוס בכימיקלים אלא נניח סבון לשטיפת ידיים) ולנקות את הענבר עם מטלית מחומר רך מאוד שלא ישאיר שריטות (למשל פלנל).
   2. כדי לתת ברק אפשר לשים מעט שמן זית על אותו סוג של בד רך ולהבריק. סביר להניח שאם מדובר בשכבה שהתקלפה זה לא יחזיר את אותו הברק אבל זה גם משהו.
   3. הקפידי באופן כללי לא לחשוף את הענבר לאור שמש חזק או בקרבה של מקורות חום.

 2. זיו says:

  יש לי אבן ששוקלת 600 גרם תהיתי מה המחיר שלה (פחות או יותר)

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>