פנינה

 

מהי פנינה?

פנינים, הידועות גם בשם התנכי מרגליות, הן אחד הדברים היפים והמיוחדים שלטבע יש להציע לבני האדם. בשונה מרוב אבני האחרות בעולם, פנינה היא אינה מינרל אלא עשויה בבסיסה מחומר אורגני. משעשע לחשוב שחלקכם עומדים לגלות שדבר יפה כמו פנינה מקורו בהפרשות למיניהן של אורגניזם חי כלשהו.אז לא, פנינה לא נוצרת מגרגר של חול ורק לעיתים נדירות מאוד זוהי הסיטואציה היוצרת את תהליך בו נוצרת לבסוף פנינה. למעשה, פנינה נוצרת בתהליך ארוך של הפרשות חוזרות ונשנות של צדפות (בעיקר) אשר נכנס אליהן חומר אורגני כלשהו היוצר אצלן הפרעה ובמילים פשוטות – מציק להן.אבני חן חצי יקרות | פנינה בצדפה

הפרשות אלה הן למעשה פרוטאין וסידן היוצרים עוד ועוד שכבות מסביב להפרעה עד שנולדת פנינה. ראוי לציין שפנינה זו לא נוצרת במהירות או בקלות. למעשה, פנינים טבעיות הנוצרות בטבע יכולות לגדול במשך עשרות ומאות בשנים בהתאם לגודלן. החישוב הוא כזה – על פי רוב עובי השכבה השנתי שיוצרת צדפה מסביב לפנינה הוא בין עשירית לחמישית מילימטר…המצב שונה עבור פנינים מבויתות שם תהליך הגדילה הוא מהיר באופן משמעותי ובהתאם לאיכות ולגודל המבוקש הוא יכול לקחת חודשים עד שנים ספורות. פנינים מבויתות הן פנינים שבני האדם היו מעורבים (מאוד) בגידולן. על פי רוב הן גדלות בחוות גדולות המדמות תהליך טבעי של היווצרות אם כי מואץ מאוד ובתנאים מבוקרים ואידיאליים. בצורה כזו ולאחר שנים רבות של ניסויים הצליחו העוסקים בדבר (הדבר=פנינים) להגיע להישגים נאים בהם כחצי מהצדפות המשמשות לגידול מפיקות פנינים סחירות.

בתמונה: הפנינה הגדולה (והמכוערת??) בעולם.

פנינים | הפנינה הגדולה בעולם

ההבדל בין חוות פנינים שונות עשוי להיות עצום. ישנן חוות המגדלות פנינים זולות יחסית, ירודות באיכותן ולוקות משהו במראה הכללי הדורש עיגול מושלם לצד ברק מושלם. על פי רוב אלה הן פנינים המגודלות בקצב מהיר ובמאסות גדולות. לעומתם ישנם חוות לגידול פנינים המייצרות פנינים איכותיות מאוד המדמות היטב את הפנינים המשובחות ביותר שניתן למצוא בטבע. אם תרצו חוות בוטיק לגידול פנינים.

פנינים טבעיות

פנינים טבעיות, עם זאת, הן יקרות באופן ניכר מפנינים שמגדלים באופן יזום ומבוית. הכוונה היא לאותן פנינים ידועות מסרטים הנשלות בצלילה מאזורים כמו מקסיקו, הפיליפינים, אינדונזיה, יפן ועוד. פנינים אלה הן יקרות מאוד מכיוון שהן נדירות מאוד, בייחוד הפנינים המושלמות, הגדולות והיפות ביותר מביניהן.

אך איזור הגידול של הפנינה, והיותה טבעית או לא, הם לא השיקול היחיד בקביעת ערך הפנינה. הצדפה, האמא של הפנינה משחקת תפקיד משמעותי גם כן. יש סוגים רבים מאוד של צדפות ואף קונכיות בהן גדלות פנינים. צדפות שונות מפרישות חומרים שונים, שוהות באוקיינוסים שונים או באזורי אקלים שונים וכדומה. לפיכך כל אחת מפרישה חומרים מעט שונים. שוני זה יוצר מגוון עשיר של פנינים שההבדל הבולט ביניהן הוא כמובן צבען. פנינים מגיעות בגוונים שונים של לבן, שנהב, שחור, ורוד וכתום. ככל שהצבע נדיר יותר, כך ערך הפנינה עולה.

מעבר לצבע עיקרון הסימטריות הוא חשוב במיוחד. פנינה עגולה באופן מושלם תהיה היקרה ביותר ועיגול הוא הצורה אליה צריכה לשאוף פנינה התופסת עצמה כאיכותית. פנינה גדולה יותר היא יקרה יותר מכיוון שהיא "זקנה" יותר וגם נדירה יותר. פנינה עם ברק איכותי ובולט יותר תהיה כמובן יקרה יותר, פנינה ללא פגמים על פניה תהיה מן הסתם בעלת ערך גדול יותר.

בשונה מאבני חן מסוג יהלומים, ספיר, אודם וכדומה, הערך היחיד של הפנינים הוא ערכן האסתטי. אבני חן יקרות נודעות בשל שימושים אחרים תעשייתיים, בשל היותן קשות במיוחד, בשל תכונות אופטיות שונות וכדומה. פנינה היא דבר רגיש מאוד. היותה של פנינה אורגניזם במקור הופכת אותה לרגישה מאוד לחומצות למיניהן העלולות להמיס אותה בקלות רבה או לפגום אותה (למען הסר ספק, אפילו החומציות של מיץ תפוזים עשוי להרוס פנינה. היזהרו!). אך בנקודה זו מוצאים חלק מהאטרקטיביות של פנינים – הן פשוט יפות.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>