אבן אופל

 

אבן החן אופל היא אחת מאבני החן הרבגוניות היפות ביותר. היא כל כך צבעונית כך שבתרבויות קדומות יותר האמינו כי היא תוצר של קשתות שנשברו. באופן עקרוני, אבני האופל מתחלקות לשתי קבוצות- אופל יקר ואופל רגיל. האופל היקר הוא האופל שרובנו מכירים המקרין קשת רחבה של צבעים בוהקים שהופכים אותו לכל כך מושך לעין. האופל היקר הוא לרוב גם האופל הנסחר בענף התכשיטים אך מידי פעם גם אופל רגיל, כזה שאינו מתגלם בצבעוניות, גם כן נמכר לצרכי נוי ותכשיטים.

על אף החלוקה הפנימית בין אופל יקר לאופל רגיל, אבני האופל אינן נחשבות לאבני חן יקרות אלא מסווגות לאבני החן החצי יקרות. העובדה כי האופל האיכותי ביותר מקבל ציון של 6 בסולם מוס (סולם המודד קשיות מינרלים), הנחשב לציון נמוך בהרבה מאבני החן היקרות כמו יהלומים ורובי, והעובדה כי החל מהמאה ה- 19 נתגלו מכרות גדולים של אופל באוסטרליה עשו את שלהם והיום זוהי אבן נגישה למדי לצרכן הממוצע.

אבן החן אופל (אופאל)

ציון הקשיות הנמוך של אבן האופל הצריך התמודדות יצירתית שתאפשר את שימושה בתעשיית התכשיטים. הליטוש של האופל הרך יחסית הוא קשה במיוחד ולכן זהו אתגר גדול מאוד לתת לה ברק. יש שיטות רבות בהן נוקטים על מנת לפתור זאת. השיטה ה"זולה" ביותר היא להדביק את האופל על אבן שחורה כלשהי (שחור מדגיש את הצבעים שלה) ומעליה מדביקים שכבה דקה של קוורץ או פלסטיק שקוף שעבר ליטוש ונותן את הברק הנכסף. אבני אופל אלה הן זולות יחסית ולא נחשבות לאופל יקר.

הדרך היוקרתית יותר להפיק אבן חן אופל יקרה מן המינרל הרך היא שיטה בה מדביקים שכבה דקה מאוד שול אופל על גבי מינרל כהה כמו בזלת ואבן ברזל. הרקע השחור מבליט את "עורקיי" הצבע של האופל ויוצר את אבן החן המרהיבה הזו.

רוב אבני האופל נכרות היום באוסטרליה. מדובר במספרים של מעל ל- 90%! כך שאוסטרליה היא מלכת האופל (ללא כפל משמעות) הבלתי מעורערת. הכרייה האינטנסיבית ביותר היא בקובר פידי בדרום אוסטרליה. האופל השחור היקר נכרה בעיקר בלייטינג ריד'ג שבאוסטרליה גם כן.

ההיסטוריה של אבני אופל יקרות בחברה האנושית היא מרשימה ומתוארכת באלפי שנים. באופן טבעי, צבעיה החיים והעמוקים של אבן זו משכו את בני האדם והם ייחסו לה כוחות מיסטיים.המעריצים הגדולים ביותר של אבן האופל, עם זאת, היו כנראה הרומאים. הוגי רוח רומאים רבים כתבו עליה ואנשים רבים אספו אותה בקפדנות. מאוחר יותר בהיסטוריה, גם שייקספיר עצמו כינה את אבן האופל – "מלכת אבני החן". ביהדות, אבן האופל מזוהה פעמים רבות עם הלשם, שייצגה את שבט דן בחושן הכהן הגדול. אופל היא גם אבן ההולדת המזוהה עם חודש אוקטובר.

מעבר למשיכה לפיסיות של אבן האופל, היא שימשה גם בטקסים של הילידים האינדיאנים באמריקה והילידים אבוריג'ינים באוסטרליה ולא רק הם האמינו בכוחותיה. עד היום אבני אופל נחשבות לאבנים משמעותיות בקרב הרפואה האלטרנטיבית ומיוחסים לה כוחות רבים.

מכיוון שאבן האופל מכילה הרבה מים, יחסית, היא מזוהה עם הצד הרגשי-נשי של נפש האדם. ליתר דיוק היא נחשבת כאבן חן המגבירה את הרגשות הקיימים ולכן הדוגלים בתחום לא ממליצים להשתמש בה בזמן שנמצאים בהשפעת רגשות שליליים. בנוסף, אבני החן אופל מגבירה יצירתיות ומעודדת התפתחות פנימית.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>